jitlosvit.com.ua - поширення досвіду вирішення заявлених проблем

Ваш профиль
Личная почта

Извините, гости не могут использовать личную почту. Пожалуйста, зарегистрируйтесь или авторизируйтесь, чтобы стать полноправным участником проекта. Сейчас вы можете просто написать письмо администрации

«    Январь 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
П'ять нових

Опитування ↓

Ще у 2006 році, одним з начальників ЖЕКу м. Світловодська (членом Пратії Регіонів) при свідках – 7-х членах правлінь ОСББ, було по звірячому-показово побито Олега Матійціва

Я збентежений 11-и літньою бездіяльністю прокуратури та Нової поліції
Я збентежений кришуванням постмайданівською владою колишнього регіонала-ЖЕКівця
БПП та партія «шо нє гнала порожняк» - дві голови одного дракона
При зміні влади покарати і ЖЕКівця і кришувальників

Архів новин ↓

Декабрь 2017 (1)
Ноябрь 2017 (1)
Октябрь 2017 (1)
Сентябрь 2017 (2)
Август 2017 (1)
Июль 2017 (2)

Рекомендуємо ознайомитись ↓

Неймовірний пошук ↓

Погода ↓


Статистика сайту ↓

Пользователей:
Новых: 8
За час: 1
За месяц: 277
Всего: 9482

Приветствуем новичка:
bridgettenl3

СВІТЛОВОДСЬК: ДОСЬЄ"Що святкувати збираєтесь, придурки?.." або Затоплена історія

  • 3-03-2010, 19:48
  • Додав користувач master

Поселення існувало, ще за часів Київської Русі, назва Крилів походить від слів "красні лови" (гарна охота). Місто згадується в українських народних думах:
Гей, як на славній Україні,
В краснім городі Крилові

Описане місто Крилів (пол. Kryłów, у 1795-1806 Олександрія, з 1806 року знову Крилів), «стояв на правому березі Дніпра при гирлі Тясмина». З 1822 року – Новогеоргіївськ,  нині затоплений водами Кременчуцького водосховища. 

Вціліло від затоплення лише передмістя міста Табурище, що нині зветься Хмельницьким мікрорайоном Світловодська. Але переліком тих трьох імен справа не обмежується.

Крилів, для Речі Посполитої мало стратегічне положення, стоячи на переправі через обидва гирла річки, тому поляки, у 1615 році, зачислили Крилів до Корсунського староства, як укріплення на південно-східному кордоні Речі Посполитої.

У цих краях відбувалися часті бої козаків, поляків і татар. У козацькі часи пережило кілька нападів та руйнування. Зокрема, під час козацького повстання 1625року,  козаки під проводом М.Жмайла билися біля Криліва з поляками, у 1662 – війська Юрія Хмельницького з росіянами.

За свідченням люстрації 1616 р., у поселенні було 200 дворів, з населенням 1200 чоловік. 1616 p. місту було надане Магдебурзьке право. Як слобода, воно на 30 років звільнялося від податків. Подимний реєстр 1631 р. засвідчує 50 "осілих димів" і 200 городників.

У складі Російської імперії Крилів вважався містом військового відомства. У 1741 році місто призначене місцем постою Миргородського полку, пізніше – сербського Пандурського полку.

Крилів завжди був спірною територією між Російською імперією та Реччю Посполитою, про що свідчать королівські укази датовані навіть 1793 роком.

У 1821 році Крилов відрахований до складу орденського Кірасирського полку. У 1860 р. переданий до відання звичайної адміністрації у складі Херсонської губернії.

На 1894 рік, місто налічувало 1634 двори (12 653 жителі), 350 десятин землі, мало 3 православних церкви, синагогу, приходське училище, 2 школи, лікарню, 11 фабрик тощо. Під час І-ї світової війни у Новогеоргіївську перебували Кримський кінний полк та 8-й запасний кавалерійський полк російської імперії. 

У 1959-1961 рр. після побудови Кремінчуцької ГЕС територія міста була затоплена, а населення евакуйоване. Невеличка частина міста залишилась на височині правого берегу Дніпра у с. Нагірне.

Основна частина Світловодська стоїть на кручах Табурищанського мису понад правим берегом Кременчуцького водосховища і тягнеться від споруд Кременчуцької ГЕС до великої затоки водосховища у місці, де в Дніпро впадає річка Цибульник. З півдня і південного сходу місто має значні лісові масиви, зі сходу – дніпровські плавні. 

25 березня 1954 року Рада Міністрів СРСР ухвалила рішення про початок будівництва Кременчуцького гідровузла на Дніпрі, яке і почалося з квітня 1954 року. Одночасно з гідровузлом за генеральним планом, розробленим в комплексі з основними спорудами ГЕС, будували селище гідробудівників. Вже у 1955 році, майбутній Світловодськ мав понад 5000 м2 житлової площі, 2 їдальні, клуб, літній кінотеатр, школу, лікарню на 25 ліжок тощо. А вже у 1956 році житла було збудовано вже близько 20 тис. м2.

"Коли його перейменували в Світловодськ"

Головні квартали міста розмістили нестандартно для міст – на високому мисі, вздовж берега Кременчуцького водосховища, вкритого лісом. Саме висота та зелений масив, разом з велетенським дзеркалом штучного моря надав місту мальовничого вигляду. В основу архітектурної структури міста покладено прямокутну сітку вулиць. Паралельно до берега пройшло три магістралі: Набережна – вздовж парку, Приморська вулиця, забудована тільки з одного боку і звернута фасадом до моря, та головна  – вулиця Леніна, що тягнеться від греблі до вершини Табурищанського мису.

Спочатку вулиця звалася проспектом Леніна. Колишні лісові масиви перетворили на центральний парк культури і відпочинку ім. Т.Г. Шевченка та мальовничий лісопарк. Вздовж вулиць і на площах було висаджено багато фруктових та декоративних дерев.
Спорудження ГЕС і водосховища вимагало перенести  ряд населених пунктів, зокрема і місто Новогеоргіївськ.

1961 року селище гідробудівників Кременчукгесбуду, до складу якого ввійшло і стародавнє село Табурище, та перенесений із зони затоплення Новогеоргіївськ об'єднали в одне місто, яке назвали на честь тодішнього першого керівника СРСР Микити Хрущова – Хрущов.

На той час в СРСР діяла прийнята з ініціативи самого ж М.Хрущова заборона називати міста іменами живих керівників держави. Тож, відвідуючи влітку 1962 року місто, Хрущов дав прочухана за це місцевим керівникам, і наступного ж дня радянські газети вийшли з інформацією про те, що Перший секретар ЦК КПРС М.С.Хрущов відвідав місто КремГЕС.

Так місто і називалося до 1969 року – до часу перейменування на Світловодськ. Кількість населення міста тоді вже сягала майже 35 тисяч чоловік. Генеральний план забудови Світловодська тих часів, складений Харківською філіалією державного Інституту проектування міст, передбачав, що у 1980 році місто матиме вже 100 тис. жителів. А на початку 1970-х, навіть збиралися прокладати тролейбусну лінію. 

У 1956 році на будівництві Кременчуцької ГЕС побував видатний кінорежисер і письменник Олександр Довженко, а через два роки тут знімались окремі кадри "Поеми про море". Поема для багатьох стала певною трагедією, породженням проблем та сумною згадкою про минувшину. Нині, чуються голоси про відзначення 55-річчя переселення, на що їм колишні новогеоргіївці відповідають: "Що святкувати збираєтесь, придурки? Розвал міського господарства, смерть заводів, сповзаючі у яри рукотворного моря будинки, хмари комарів, чи зелену сморідну воду?" 

Отже, незважаючи на таку багату та яскраву історію, за совковими стереотипами, відлік історії міста ведуть лише з 1954 року. А дарма, адже надана 1616 року магдебургія свідчить про заселеність центральної України та спростовує теорію "дикого поля в Україні". 

Назви нашого міста мінялися впродовж століть, і частіше – просто через примхи владних осіб. До них належав не лише Хрущов, але і князь Потьомкін. При останньому здійснився справжній маніпулятивно-анекдотичний казус. Звітуючі цариці про «розквіт» міста Олександрії, яке на той час було брудним, недобудованим містечком, центр уїзду разом з назвою перенесли на кілька років до Криліва, доки нинішня Олександрія не очухалася та не причепурилася.  

Саме такі продєлкі Потьомкіна, і отримали термін «потьомкінскіє дєрєвні», а сам він прославився неабиякими здібностями пускати пил в очі, власне на що теж страждає і певна частина місцевої еліти.

В останньому польському королівському указі про підтвердження наданого місту Криліву магдебурзького права є посилання і на попередні королівські укази та є навіть зображення та опис герба.

У 1997 році, Анатолій Авдєєв, написав добру статтю у газеті "Думка" - "Магдебурзьке право у Дикому полі". Він, знайшовши в архівних джерелах документи останньої магдебургії міста Крилова датовані 1793 роком, висловив пропозицію про використання цього герба. Авдєєва почули... та вкрали ідею. До трьох рушниць додали знизу "хвилі водосховища", прибравши зелені пагорби. Цей Герб з певними пригодами, через кілька років, але з іменами інших "авторів" таки затвердили депутати, серед яких був і я. 

Тож, топонімічний ланцюжок Світловодська один з найдовших і найцікавіший на Кіровоградщині, вивчати його історію – найзахопливіше заняття.

Як довго, світловодці ховатимуть і топитимуть свою власну невигадану справжню історію через певну політичну кон’юнктуру та зовнішні колоніальні впливи? Як довго світловодці терпітимуть та позбутимуться перекручень історії? Лише два питання, які несуть колосальний зміст – без історії нема майбутнього.


Пише Buvalyi, 4 марта 2010 11:33
  • Повідомлень: 0
  • Новин: 0
Світловодськ. Кількість населення міста сягала тоді майже 35 тис. чоловік. Генеральний план забудови Світловодська тих часів, складений Харківським філіалом державного Інституту проектування міст, передбачав, що у 1980 році місто матиме вже 100 тис. жителів,

Да, родной город, тебя так спасают...а тебе всё хуже!
Пише PAN, 6 марта 2010 19:43
  • Повідомлень: 0
  • Новин: 0
Головні квартали міста розмістили вздовж берега Кременчуцького водосховища на високому Табурищанському мисі, вкритому лісом. Цей зелений масив, разом з велетенським дзеркалом штучного моря надав місту мальовничого вигляду.

Тільки останні негідники можуть робити з містом те, у що його перетворює Юшко зі своєю Прокженою та ГЕй-друзями... lol
Пише Kaliostra, 5 мая 2010 10:21
  • Повідомлень: 0
  • Новин: 0
С названием явно погорячились! А выводы делать нужно, и думать как жить дальше!
Пише Voscres, 23 мая 2010 20:06
  • Повідомлень: 0
  • Новин: 0
Нікуди не дітися від історичного факту, визнаного нині ученими всього світу, що саме з Придніпров'я пішла в світи вся індоєвропейська культура, що саме тут коріння індоєвропейських мов. Як і те, що саме в Україні виникла перша земна цивілізація і звідси вже поширилася по всій планеті.

Информация o_O

Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии в данной новости.
123